Z jakich powodów warto przeczytać “Rzeki płyn, jak chcą” Ałbeny Grabowskiej?

W książce “Rzeki płyną, jak chcą” Ałbeny Grabowskiej nie ma pośpiechu, nie ma pośpiechu, nikt nie przyśpiesza naszego życia. Bohaterowie mają czas, a spokojna, niewzruszona woda dyktuje im kurs. Wystarczy tylko przez chwilę popatrzeć na wodę i dać się ponieść odległemu marzeniu. Sam na sam z nią, bez świadków, bez słów, znając się nawzajem.

Czego dotyczy fabuła?

Rodzina Terechowiczów mieszka w Niebielowie, małym miasteczku pod zaborem rosyjskim. Życie matki i jej trzech córek – Klary, Róży i Amelii – nie jest pozbawione problemów. Utrzymanie całej rodziny spadało na kobiety. Klara, najstarsza z córek, marzycielka, pracowita, dbająca o rodzinę, niczego nie wyczerpuje. Ona wzbudza w mężczyznach największe emocje. Ma tajemną aurę, która przyciąga każdego mężczyznę, nawet jeśli dziewczyna go nie zauważa. Amelia wyjeżdża do miasta, aby pracować w szpitalu polowym. Tam spotyka rannego żołnierza, który zostaje jej mężem. Razem wracają na farmę, gdzie Jane skutecznie przejmuje zarządzanie gospodarstwem. Czuje się jak w domu i próbuje wyciągnąć kobiety z kryzysu finansowego. Klara dostrzega tajemnicę w rachunkach młodej pary, ale nie potrafi jej odkryć.

Dlaczego ten związek jest dla niej zaskakujący i niepokojący?

Róża, najmłodsza z sióstr, nieślubne dziecko, które lubi być szczęśliwe i bogate, zabawne i modne. Ona też chce wyjść za mąż, ale jest najmłodsza, więc Klara powinna wyjść za mąż pierwsza. Nie chce jednak wyjść za mąż. Syn sklepikarza zaczyna kręcić się po domu, ale czy któraś z wolnych sióstr go zauważa? Jakie są intencje tego młodego człowieka? Czy siostrzana miłość i zrozumienie przetrwają zmienne koleje losu? Czy obecność pana domu zakłóci dotychczasową atmosferę w rodzinie? A może będzie już tylko lepiej? Przekonaj się o tym czytając ten materiał.

Jakie rodzaju to książka?


Powieść “Rzeki płyną, jak chcą” Ałbeny Grabowskiej to wzruszająca saga rodzinna, która jest nieco krótka, ale zawiera w swojej objętości wiele wątków rodzinnych. Autorka prowadzi nas przez skomplikowane losy skrzywdzonej i bolesnej rodziny Trehovitzów. Kobiety te stawiają czoła wielu przeciwnościom losu i walczą nie tylko o przetrwanie, ale także o miłość. Każdy bohater z nich chce kochać i być kochanym, być z drugą, bliską mu osobą. Ale nie wszystkie starają się to robić. Jedna z nich, Klara, ma duże powodzenie u mężczyzn, ale nie jest szczęśliwa. Może ulokowała swoje uczucia na niewłaściwym partnerze? Czasy, w których żyły, nie sprzyjały romansom i szukaniu męża.