“Rzeki płyną, jak chcą” Ałbeny Grabowskiej. O czym jest?

Ostatnio rynek wydawniczy został zalany książkami o zdrowym rozsądku ludzi. A wśród nich jest taka perełka, jak Tania Książka – Rzeki płyną, jak chcą Albeny Grabowskiej, powieść historyczna, gatunek literacki bliski mojemu sercu. Opowieść jest nie tylko o potrzebie miłości, ale także adekwatna do gatunku, gdzie mamy kawałek historii naszej ojczyzny i odległego życia naszych przodków.

Główne kobiece bohaterki

Klara, Róża i Amelka, Panny Terechowiczówny żyły przed wojną w beztroskim dostatku. Trzy siostry w różnym wieku, o różnych osobowościach i różnych oczekiwaniach. To właśnie czyni tę historię jeszcze bardziej interesującą. Trwa pierwsza wojna światowa. Historia rodziny Terechowiczów zaczyna się od Amelki i jej tajemniczego męża, Jana. Ojciec jako patriota zadecydował się walczyć o wolną Polskę, ale przez dwa lata nie było o nim żadnych wieści. W tym niełatwym czasie matka i córka są same, a pomaga im mniej niż uczciwy menedżer.

Sposób prowadzenia narracji

Narracja pierwszoosobowa jest sposobem Klary na opowiedzenie nam historii swojej rodziny. Klara, czyli najstarsza z sióstr, o wielkim sercu, pracowita i inteligentna. Zmagając się z pragnieniem kochania, bycia kochaną i bycia niezależną, podejmuje decyzje dotyczące swojego życia. Intymne momenty z jej życia prywatnego i autentyczność tych chwil sprawiają, że czujemy się jakbyśmy czytali jej pamiętnik po latach.

Niepowtarzana atmosfera

Albena Grabowska w książce “Rzeki płyną, jak chcą” oddaje atmosferę tamtych lat w sposób bardzo subtelny i autentyczny, tak jakbyśmy sami tam byli. Wspaniała opowieść o ludziach zmagających się z przeciwnościami losu, o niełatwych wyborach, o różnorodnych relacjach w rodzinie, o miłości, przyjaźni, a w ważny mierze o poświęceniu. Wszystko jest doskonałe, język, zwyczaje, fakty historyczne. Autorka dostarcza nam wielu fascynujących obrazów z historii narodowej, a mianowicie wybuch wojny 1914 roku, spolaryzowane siły na wojnie, polskie nadzieje na niepodległość oraz Legion Polski.

Dlaczego warto kupić tego rodzaju książkę?

Są takie książki, które nas nudzą, ale są też takie, które wciągają nas od pierwszej strony i to jest właśnie jedna z nich. Kolejnym plusem jest końcówka, gdzie autor nie otwiera drzwi i kontynuuje. To właśnie się nam podoba, bo teraz musimy czekać rok lub dwa. Po tym czasie ekscytacja i fascynacja powieścią na pewno nie zniknie już nigdy więcej. Poleca się ją z całego serca.